Anyone here from Romania?

So i am trying to do a wire transfer with Revolut, and I need some asistance and answers from somewhere that already succeded. I am from Romania so prefrebaly from romania,easier to understand

Hi. I am from Romania. Iti sugerez sa faci depozit cu cardul direct daca ai un cont de banca din romania deoarece este instant. Retrage ce ai pe revolu in banca si de acolo mai departe. <- This is romanian gibberish, we don’t plan anything malefic. Please move along :rofl: :smiling_imp:

6 Likes

Salut,
Ti-am raspuns si pe celalalt topic, ref la validarea informatiilor pt real money :slight_smile:

Daca tot discutam in limba nativa :slight_smile:, poti sa-mi spui in ce moneda ar fi indicat sa-mi fac contul ? Au comisioane de conversie din USD/EUR/GPB in lei ?
Ma gandeam sa-l fac in lei, si sa fac transferul direct de pe cardul de cuparaturi :slight_smile:

Multumesc in avans :slight_smile:

1 Like

There is no commission. Currency depends what you wish to invest in, if all the same to you eith respect to needing to convert from RON. Then I guess I would go with EUR or USD.

Hopefully t212 adds multicurrency accounts in future.

I am Cro and we dont have HRK, but my plan is invest in US 90% so I choose USD. Depends, if you stick to ETFs and Accumulation then EUR makes more sense.

1 Like

Depinde cu ce valuta lucrezi. La mine venitul este 70% ron si 30%Usd si momentan mi-am deschis cont in Lei. Mai incolo cand procentul de dolari o sa creasca imi inchid contul actual si imi fac unul nou pe usd( dar din cate am inteles s-ar putea sa aiba optiunea de cont cu valuta multipla pe la sfarsitul anului/anul viitor ceea ce ar fi un beneficiu enorm. Vezi cum se muleaza pe conditiile tale

Am inteles.
Dar daca ai venituri in USD, cu ce te deranjeaza sa ai cont in lei ? Tot trebuie sa schimbi dolarii cand retragi banii, nu ?

Asta in ideea ca vrei sa-i cheltuiesti, nu ma refer la varianta in care pastrezi banii in USD intr-un cont bancar de USD.

Multumesc pt raspunsuri pana aici :slight_smile:

Ma gandesc pe viitor cum va evolua pretul usd/ron si cred ca in 5-10 ani ajunge pe la 5.3-5.5 lei si de asta prefer sa platesc actiunile in usd . Dar pana atunci mai avem

1 Like

Hi, tks 4 your answer !

But after funding your account, you basically convert HRK instantly to whatever you need to invest. The gains are then converted back into HRK.
If you dont’t necessarily want to pick the perfect exchange rate for HRK (say from USD or EUR), is there other impediment that I don’t see ?

Thank you !

Deci daca stai in lei nu e neaparat o problema, nu ?

Well frankly I am long term investor, so all cash on t212 is more like on risky savings account.

I use revolut to buy USD from HRK. Transfer USD from Revolut to T212.

Not planning to withdraw money, I dont need this money for short term (10y+).

So will just accumulate USD from US stocks and reinvest.

How do you transfer USD from Revolut to T212? I just tried adding some money to my T212 account and Revolut said it does not support the merchant.

Depinde de mai multe elemente alegerea monedei si modalitatea de transfer.

Spre exemplu, ca si fratele nostru din Croatia, eu investesc pe termen lung, insa in principal pe ETF-uri in euro. Asadar am creat contul in euro si transfer de pe card bancar asociat unui cont euro (merge instant dupa cate spunea si Ovidiu). Pe langa mai multa siguranta in euro mai e si posibilitatea de a trece la euro ca moneda nationala (in vreo 20 de ani probabil).

Apropo Raiffeisen are schimb valutar la curs BNR intr-un anumit interval de timp si din acest motiv am preferat varianta asta comparativ cu Revolut (+ nu prea am incredere long-term in Revolut si transferul dureaza mai mult).

Deci sunt mai multe variabile de care ar trebui sa se tina cont adaptat si pe tipologia de investitor.

Card payment doesn’t work for Revolut Card.

I use Bank transfer.

Any commissions on that?

Nope no fees for deposit or withdrawals

Foarte interesanta chestia asta cu Reiffeisen. Daca au rata BNR intr-un anumit interval (orar, presupun ?), nu poti profita de asta si sa retragi euro pe care sa-i schimbi in lei in acel interval ?

A, dar oricum tu nu esti interesat sa retragi, investesti pe termen lung…

Da, merge in ambele sensuri - Smart Hour se numeste optiunea.

Eu fac in dolar…asta e ca nu stiu cum sa fac…eu am bani in dolari pe revolut

Ok…byt after they asked u to add the iban and bic…they ask me for the adress and postal code…what u put on postal code?

Bun dar eu nu am cont in dolari sau euro, deci trebuie sa folosesc revolut…plus ca ei au super rata la schimb