Trading 212 // Slovenija 🇸🇮

Uporablja se tečaj Banke Slovenije na dan trgovanja. Pri divdendah se pa uporablja tečaj na datum izplačila dividende, se pravi datum na keteraga podjetje izplačuje dividendo in ne datum na katerega ste dividende prejeli. Ta datum se vidi na strani podjetja pod Payment date.

Mene zanima kaj boste dali kot dokazilo glede izplačila dividend? Namreč T212 pošilja neustrezna poročila glede divdend. Ne vidi se znesek že plačnega davka ter pošiljajo samo letno poročilo skupnih dividend.

Hvala tako sem naredil, šel po mesečnem reportu, pretvoril glede na tečaj tisti dan zaokrožil na 4 decimalke in to je to, bom pa letos to sproti delal, ker me kr malo glava pekla, kaj čmo, se učimo.

Jaz večino trgujem v USD, tako da moram sedaj vse pretvoriti v EUR. V navodilih za izpolnjevanje obrazca piše, da moraš tujo valuto pretvoriti v EUR po tečaju Banke Slovenije na dan pridobitve kapitala.

Recimo če imam payable date 30 dec 2020.

Dejansko izplačilo naT212 pa 11.1.2021

Moram prijavit Dividende za 2020?

Ima kdo tak primer?

Thnx

Če se ne motim piše za dan izplačilola dividend.

Dividende in obresti so glede na nastanek po mojem mnenju precej podobne. Gre za dogovorjeno izplačilo donosa na prvotni vložek.

DURS za obdavčitev doseženih obresti piše sledeče: “Obresti so dosežene, ko so prejete. To pomeni, ko so izplačane ali kako drugače dane na razpolago fizični osebi v davčnem letu, ki je enako koledarskemu.

Glede na tvoje vprašanje, je dividenda obdavčljiva s tistim datumom, ko si jo ti dobil na razpolago - dejanski datum prejemka izplačila dividende na T212 račun.

Za izpise vseh poslov greš v “History”, nato pa imaš v zgornjem desnem kosu ikono/gumb za tabelo. Tam klikni in si izpiši po datumih želene transakcije.

2 Likes

Evo jaz sem porihtal kar se tiče davkov, zj bi si pa rad nakazal nekaj evrov nazaj in mi je kartica potekla. Vidim, da je banka n26 dobra varijanta za to. A so kakšne težave pri izplačilu?

Za brezplačna nakazila na trgovalni račun je ok vsaka banka, ki ne zaračunava provizije za SEPA nakazila: “Post-Brexit, the UK maintains participation in SEPA and we continue to provide SEPA payments solutions across both the UK and the EU”.

Tudi pri izplačilih ni pričakovati posebnosti.

O izkušnjah z N26 se že nekaj let vije nit na Slo-techovem forumu:
https://slo-tech.com/forum/t696755/6999

Oj, si si že kaj nakazal letos s T212 na N26, da bi videl ali so v tej smeri kake provizije za dvig denarja z računa?

Ne.
Kakšno provizijo, ki ni predmet pogojev poslovanja, naj pričakujem?

Pojma nimam. Jim bo treba spisat en mail.

Kakšen mail, komu? Saj ni nobene provizije? :thinking:

Hvala za odgovor. Nekako mi pa ne da mira ta menjalni tečaj, ali vsi preračunavate po ECB, ker ima trade 212 manjši tečaj kot ECB. To v praksi pride za durs več denarja, ki ga nimam toliko na računu, plačati pa je treba pač dohodnino od pretvorbe. To se mi zdi res čudno bom drugo leto kar njihov tečaj pustil. Me pač zanima če gre to skozi…

Te prav razumem, da je nakazilo s T212 nazaj na N26 zastonj?

Ne vem zakaj ne bi bilo? :thinking:
P.s. sam si v tej smeri še nisem nakazoval, ampak ni nobenih provizij.

1 Like

Mogoče bo najbolje, če sam prebereš cenik in pogoje poslovanja.
Tudi neznancem na forumu ne gre slepo zaupati.

Moraš prijaviti za leto 2020. zaradi tega ker se kot dan izplačila šteje ta 30. ko je podjetje nakazalo dividendo tvojemu brokerju.

1 Like

Tole je odgovor s FURS-a:

Spoštovani!

V zvezi z vašim dodatnim vprašanjem, sporočamo, da ste pravilno razumeli, da se za preračun dividend iz tuje valute v evre, upošteva datum izplačila dividende pri izplačevalcu dividend, ker je na ta datum vaš posrednik prejel dividende. Datum knjiženja dohodka pri posredniku ali datum reinvestiranja, ni pravilen.

1 Like

Po tečaju banke Slovenije moraš preračunavat.

Ja ampak trade 212 ima tečaj tudi do 0,7787 medtem ko je ECB vedno preko 1,0896 primer, pri večjih vsotah se to kar pozna. Imam okoli 3000 evrov davka.